Filtry medyczne

Specjalistyczne filtry medyczne F 60, F 80, 90 oraz F 540, F 560 i F 580 zostały opracowane i przetestowane we współpracy z zagranicznymi instytutami i okulistami. Transmisja została zoptymalizowana tak, aby umożliwić absorpcję widocznego pasma krótkofalowego. Filtry medyczne Zeiss selekywnie ograniczają te długości fal, na które oczy są wrażliwe w dużym stopniu redukując uczucie oślepienia i światłowstręt, wyraźnie poprawiając kontrast i ostrość widzenia.
W przypadku chorób, które objawiają się zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki ( w tym żółtej plamki AMD) takimi jak retinopatia barwnikowa, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, retinopatia cukrzycowa , choroba Stangarda polecane są filtry:
- F60 brązowo-czerwony 60 %
- F80 brązowy 80 %
- F90 ciemny brązowy 90 %
- F540 jasny pomarańczowy 50 %
- F560 pomarańczowy 50 %
- F580 czerwono-pomarańczowy 50 %
Nie można przypisać jednego filtra do konkretnej choroby. Pacjent przez wypróbowanie (przymierzenie) poszczególnych barwień filtrujących ocenia wizualny komfort i decyduje, który z proponowanych filtrów jest dla niego najbardziej odpowiedni.
Zalecenia dla pacjentów z retinopatią barwnikową
Retinopatia barwnikowa to dziedziczna choroba progresywna oczu. Z powodu nieprawidłowego metabolizmu siatkówki, pręciki i czopki nie mają wystarczającego przepływu krwi, co prowadzi do ich stopniowej degradacji. Zróżnicowany charakter schorzenia sprawia, że trudno jest precyzyjnie opisać jej objawy.
Początkowo upośledzeniu ulegają funkcje pręcików. Pogarsza się widzenie o zmroku i nocą (aż do kompletnej ślepoty nocnej). Pole widzenia stopniowo się zawęża, a z czasem pacjent zachowuje jedynie tzw. widzenie lunetowe. Na tym etapie orientacja w terenie staje się utrudniona.
Kolejnym objawem jest upośledzenie funkcjonowania czopków. Skutkuje to pogorszeniem ostrości, kontrastu i widzenia barw, a także większą wrażliwością na odblaski. Soczewki z filtrami medycznymi często zwiększają komfort widzenia (krzywe przepuszczalności F 540, F 560 i F 580)
Poprawa komfortu widzenia u daltonistów
Achromatopsja, inaczej całkowita ślepota barwna, wiąże się z całkowitym zanikiem funkcjonowania czopków. Pacjent nie jest w stanie odróżnić żadnych kolorów, a jedynie odcienie jasności. Objawem współwystępującymi jest często oczopląs. Pacjenci są bardzo wyczuleni na odblaski, a ich ostrość widzenia jest znacznie upośledzona. Efekt oślepienia odblaskami wynika z nadmiernej ekspozycji pręcików.
Specjalistyczne filtry medyczne pochłaniają ten zakres pasma światła, na które czopki są nadwrażliwe, co umożliwia redukcję odblasków.

F 540, F 560 i F 580

F451 F452
Poprawa komfortu widzenia u pacjentów z retinopatią cukrzycową
Uszkodzenia wywołane cukrzycą zazwyczaj koncentrują się w środkowej i wewnętrznej części siatkówki, która odpowiada za przetwarzanie kontrastu.
Siatkówka cukrzyków wykazuje upośledzoną czułość na kontrast. W jasnym otoczeniu stosunkowo ciemne szczegóły generują bardzo silny sygnał w mózgu. Jaśniejsze elementy nie generują wystarczająco silnego sygnału, przez co pacjent nie jest w stanie odróżnić ich od ciemniejszych stref. Osoby cierpiące na zaawansowaną postać retinopatii cukrzycowej szczególnie łatwo są oślepiane odblaskami, a ich oczy z trudem adaptują się do ciemności/jasności.
Filtry specjalistyczne, takie jak F 540, F 560 i F 580, pochłaniają zakres światła, na który czopki są nadwrażliwe, przez co je chronią. Tym sposobem filtry te redukują odblaski i ułatwiają przystosowanie do zmiennych warunków oświetlenia.
W przypadku osób wrażliwych na światło stroboskopowe, które jest czynnikiem wywołującym napady epilepsji polecany jest filtr Z1 o zabarwieniu niebieskim 90 % tzw Italian Blue.


Istnieje możliwość zamówienia filtrów medycznych Zeiss (bez filtra Z1) w postaci nakładek z klipsem (bez mocy), które mogą być stosowane na okulary korekcyjne. Wszystkie nakładki mają jednakową wielkość i kształt.