Powłoki Uszlachetniające

Uszlachetnienia na soczewkach przekładają się na lepszy komfort użytkowania okularów.

Światło padające na płaską powierzchnię soczewki załamuje się, w wyniku tego powstają białe refleksy światła. Soczewka staje się mniej przejrzysta, a jakość widzenia gorsza. Problem ten likwiduje powłoka uszlachetniająca soczewkę zwana „antyrefleksem”, który likwiduje nieprzyjemne odblaski.

Na środku soczewki nałożona jest powłoka antyrefleksyjna. Po bokach brak powłoki antyrefleksyjnej, widoczne są odblaski.

W zależności od typu powłoka antyrefleksyjna składa się z różnych warstw. Od najprostszych mających za zadanie jedynie odbijać odblaski po bardziej zaawansowane mające właściwości oleofobowe ( ułatwiające czyszczenie i odparowywanie soczewki) i utwardzajace 

Antyrefleks do pracy przy komputerze

Urządzenia cyfrowe takie jak komputery, tablety, smartfony stały się już naszą codziennością. Mimo niewątpliwych zalet jakie oferują , emitowane przez nie wysokoenergetyczne “światło niebieskie” przyczynia się do tego, że w trakcie lub po jej zakończeniu  pracy z urządzeniami cyfrowymi wiele osób skarży się na zaczerwienienie, podrażnienie i zmęczenie oczu. Długie godziny spędzone przez urządzeniami cyfrowymi mają niekorzystny wpływ na nasze oczy. Dlatego powstały powłoki antyfefleksyjne  mające za zadanie chronić oczy przed światłem podnosić komfort pracy 

Mało kto wie o tym, że światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym bo jest obecne w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania – to jednak używanie np.smartfona przed snem przekłada się na gorszy sen. Światło niebieskie emitowane przez ekran urządzenia cyfrowego blokuje wytwarzanie melatoniny (hormonu snu). Dlatego na 2 godziny przed snem nie należy korzystać zrządzeń cyfrowych. 

Antyrefleks chroniący oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV

Promieniowanie UV  jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, równocześnie wiemy, że może mieć negatywny wpływ na skórę i oczy. 

Po lewej zdjęcie wykonane zwykłym aparatem, po prawej zdjęcie wykonane aparatem UV ukazujące uszkodzenia skóry spowodowane ekspozycją na promienie UV

Antyrefleks podnoszący kontrast przy prowadzeniu auta

Powłoka ZEISS DuraVision DriveSafe

W soczewkach DriveSafe firma ZEISS zastosowała nową specjalną powłokę antyrefleksyjną, która chroni użytkownika podczas jazdy, kiedy często jesteśmy oślepiani rażącym światłem. Powłoka Duravision® DriveSafe została specjalnie zaprojektowana, aby tłumić światło o długości fali w zakresie 400–450 nm, które jest częścią widma niebieskiego światła generowanego w szczególności przez światła ksenonowe i LED-owe. Wynik: redukcja oślepiającego światła nawet o 64%* w porównaniu do tradycyjnej powłoki antyrefleksyjnej ZEISS. To wysokoenergetyczn światło jest uznawane za jedną z przyczyn oślepienia kierowców.

* W przypadku soczewek z powłoką DuraVision DriveSafe problemy z oślepieniem zgłaszało o 64% mniej kierowców niż w przypadku soczewek ze standardową powłoką antyrefleksyjną o wysokiej klasie przejrzystości.

NOWOŚĆ ! – powłoka antyrefleksyjna ZEISS Dura Visuion AntiVirus Platinum UV

Wykorzystanie srebra jako środka zwalczającego drobnoustroje

Właściwości lecznicze srebra są znane od wieków i mają ugruntowaną pozycję w nauce i medycynie. Firma ZEISS opracowała technologię, która pozwala zastosować to sprawdzone rozwiązanie w naszej najbardziej zaawansowanej powłoce antyrefleksyjnej. Oznacza to, że wirusy i bakterie, które znajdą się na przedniej powierzchni tej antywirusowej i antybakteryjnej powłoki są zabijane i unieszkodliwiane.*

Nanoszenie próżniowe a materiałoznawstwo

ZEISS DuraVision AntiVirus Platinum UV zawiera srebro o właściwościach antybakteryjnych, które jest wbudowane w strukturę powłoki. Srebro nanosi się na powierzchnię soczewki w wysokiej temperaturze w specjalnym procesie powlekania próżniowego. Srebro uwalnia jony srebra (Ag+ ), które mają udowodnione działanie antywirusowe i antybakteryjne, tworząc antywirusową powłokę.

* Powłoka ZEISS DuraVision AntiVirus Platinum UV zabija 99,9% wirusów i bakterii na powierzchni soczewki. Źródło: Testowane zgodnie z normą ISO 21702:2019(E) dla wirusów otoczkowych i testowane zgodnie z normą ISO 22196:2011(E) dla bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich. Potwierdzona skuteczność po upływie 24 godzin zgodnie z normami ISO.